Biuro ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Szczecinie pozyskało środki finansowe z funduszu Programu Współpracy Przygranicznej Phare Wspólny Fundusz Małych Projektów Polska – Niemcy 2002 na realizację projektu pn. „Współpraca bez granic”. Jest on partnerskim projektem Urzędu Miasta Szczecin i szczecińskich organizacji pozarządowych oraz samorządów i organizacji z terenu Niemiec.
Idea projektu powstała na bazie odbywającej się cyklicznie imprezy „Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI”. Czwarta edycja, która odbyła się w dniach 28 – 29 maja 2005 roku, została rozszerzona o konferencję i warsztaty branżowe.
Projekt pn. „WSPÓŁPRACA BEZ GRANIC” jest partnerskim projektem Gminy Miasta Szczecin i szczecińskich organizacji pozarządowych oraz samorządów i organizacji pozarządowych z terenu Niemiec. Idea projektu powstała na bazie odbywającej się imprezy „Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI”. Przedsięwzięcie proponowane przez organizatora zainicjuje współpracę przygraniczną i doprowadzi do stworzenia globalnego systemu wzajemnych relacji, który służyć będzie odbiorcom po obu stronach Odry. Projekt w aspekcie długofalowym będzie zmierzał do poprawy funkcjonowania organizacji pozarządowych po obu stronach granicy i promowania wzorcowych działań obywatelskich. Organizatorowi zależy na tym, by organizacje – działające na rzecz dobra publicznego – współpracowały ze sobą i rozwijały współpracę z innymi partnerami społecznymi (samorządem, przedsiębiorcami, wolontariuszami), by były dobrze zarządzane i umiały odpowiedzialnie gospodarować powierzonymi funduszami.
Zorganizowanie w ramach projektu konferencji pt. „Razem w Europie”, warsztatów szkoleniowych oraz IV Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI ma za zadanie pogłębić wzajemną relację partnerstwa między dwoma krajami – Polską i Niemcami, dla osiągnięcia długofalowego celu, którym jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój struktur organizacyjnych pomiędzy władzami lokalnymi a instytucjami demokratycznego społeczeństwa po obu stronach granicy. Współpraca polsko – niemiecka w ramach projektu pozwoli na zrozumienie i akceptację różnic kulturowych i obyczajowych obu narodów. Nawiązanie systematycznej i trwałej współpracy zapoczątkowanej projektem pozwoli stworzyć w przyszłości międzynarodowe forum wymiany doświadczeń, pozwalających na rozwiązywanie problemów dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych w zjednoczonej Europie oraz sprzyjać będzie zacieśnianiu kontaktów między obu narodami i jednocześnie zatarciu różnic kulturowych i obyczajowych.
Cele, które zostaną osiągnięte przy realizacji projektu: Rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacniającego kontakty pomiędzy władzami lokalnymi a instytucjami demokratycznego społeczeństwa po obu stronach granicy – szansą na wzmocnienie demokracji lokalnej i stworzenie globalnego systemu wzajemnych relacji organizacji Euroregionu Pomerania, w zakresie rozwiązywania konkretnych problemów w określonych dziedzinach życia społecznego.
Projekt „Współpraca bez granic” jest zgodny z celami Funduszu Małych Projektów: zachęcenie do tworzenia i wspierania sieci współpracy transgranicznej jednostek lokalnych i regionalnych w regionie objętym Programem oraz wspieranie projektów o małej skali realizowanych przez lokalne organizacje w regionie przygranicznym. Dzięki realizacji projektu nawiązana zostanie długofalowa współpraca transgraniczna, przy efektywnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w organizacjach pozarządowych. Wspólne zajęcia warsztatowe oraz prezentacje niemieckich i polskich organizacji pozwolą na zintensyfikowanie międzynarodowych kontaktów, a poprzez stworzenie systemu wzajemnych relacji, projekt służyć będzie odbiorcom po obu stronach granicy.
Bezpośrednim adresatem projektu są samorządy lokalne i aktywnie działające w regionie przygranicznym organizacje pozarządowe. Organizator, zdając sobie sprawę z tego, że każdy kraj uczestniczący w projekcie charakteryzuje się inną kulturą, innymi obyczajami, działa w odmiennym otoczeniu prawnym, w różnych realiach społecznych, pragnie przyczynić się do wymiany doświadczeń i szerszego spojrzenia na wartości i poglądy sąsiadujących ze sobą narodów. Organizacje pozarządowe świetnie znają oczekiwania i potrzeby społeczeństwa albowiem wielokrotnie rozwiązują problemy, którymi dotknięci są sami ich członkowie. Dzięki realizacji projektu dojdzie do wzmocnienia motywacji ich działań. Z punktu widzenia samorządu projekt wykreuje silnego partnera, pomocnego w przejmowaniu i wykonywaniu jego zadań. Pośrednimi odbiorcami projektu są mieszkańcy Euroregionu Pomerania, bez względu na płeć, wiek, sprawność fizyczną, przekonania religijne etc., borykający się na co dzień z różnorodnymi problemami. Dotarcie do tak szerokiego grona odbiorców doprowadzi do wczesnego zdefiniowania natury złożonych problemów środowiska przygranicznego i znalezienia skutecznych metod ich rozwiązywania. Dodatkową konsekwencją wdrożenia projektu będzie zawiązanie nowych przyjaźni, sympatii, zaistnieje możliwość obcowania z sąsiadami, która spowoduje chęć poznawania ich języka, kultury i panujących obyczajów po obu stronach granicy.
Prace nad projektem „WSPÓŁPRACA BEZ GRANIC” rozpoczęto w marcu 2004 roku.
1. Konsultacje ze środowiskiem organizacji pozarządowych- oraz z lokalnymi samorządami działającymi w polskiej i niemieckiej części Euroregionu Pomerania poprzez spotkania, mające na celu uszczegółowienie projektu i opracowanie jego głównych założeń.
2. Działania związane z poszukiwaniem partnerów krajowych, zagranicznych z terenu Euroregionu Pomerania oraz sponsorów projektu.
3. Podjęcie prac, związanych z organizowaniem konferencji i warsztatów branżowych, planowanych w ramach projektu – szkic koncepcji.
4. Organizacja działań związanych z IV Szczecińskim Spotkaniem Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI – szkic koncepcji.
5. Przygotowanie i druk plakatu oraz ulotek informacyjnych.
6. Opracowanie i prowadzenie strony internetowej projektu.
7. Zaproszenie prelegentów na konferencję oraz trenerów na warsztaty branżowe połączone z opracowaniem i uszczegółowieniem zakresu tematycznego konferencji i warsztatów branżowych.
8. Opracowanie wzoru formularza zgłoszeniowego i regulaminu uczestnictwa w IV Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI wraz z powieleniem i ich bezpłatną dystrybucją wśród polskich i niemieckich organizacji pozarządowych.
9. Organizacja konferencji i warsztatów branżowych.
10. Organizacja IV Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI.
11. Kwalifikacja różnorodnych form prezentacji scenicznych.
12. Stworzenie planu prezentacji zgłoszonych organizacji pozarządowych na stoiskach wystawienniczych i scenie wraz z jego wydaniem i bezpłatną dystrybucją.
13. Konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną szczegółowe działania, realizowane w ramach projektu, wraz z harmonogramem czasowym.
14. Organizacja przyjazdu gości (rejestracja, zakwaterowanie, wyżywienie etc.).
15. Realizacja konferencji i warsztatów branżowych w dniu 28 maja 2005 roku.
16. Realizacja IV Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI w dniu 29 maja 2005 roku.
17. Sesja fotograficzna, dokumentująca projekt „Współpraca bez granic”, przeprowadzona przez polskich i niemieckich fotografików.
18. Dyskoteka integracyjna POD GWIAZDAMI, skupiająca polskich i niemieckich uczestników projektu, zaproszonych gości oraz zgromadzoną publiczność.
19. Spotkanie wszystkich uczestników podsumowujące projekt.
20. Opracowanie materiałów na wystawę, dokumentującą przebieg projektu „Współpraca bez granic” oraz jej otwarcie w Galerii Prezydenckiej Prezydenta Miasta Szczecina i w Niemczech.
21. Rozliczenie finansowo – rzeczowe projektu oraz końcowa ewaluacja projektu.
Projekt „Współpraca bez granic” realizowany jest pod kierownictwem Biura ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Koncepcję projektu opracowuje Zespół Roboczy, w skład którego wchodzą oprócz organizatora partnerzy: Starostwo Powiatowe Uecker-Randow, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Zachodnio-Pomorska, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki, Klub Sportowy Inwalidów „Start”, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych ZAFOS.
Wyżej wymienione organizacje i instytucje mają odpowiednie doświadczenie w przygotowywaniu różnorodnych przedsięwzięć, ukierunkowanych branżowo, w ramach reprezentowanych przez siebie sektorów życia społecznego. Partnerzy zagraniczni i krajowi projektu będą brali czynny udział w przygotowaniu i realizacji każdego etapu projektu. Powyższa koncepcja projektu zapewnia jego sprawną i profesjonalną realizację. Podstawowym założeniem jest systematyczna współpraca od momentu ustaleń koncepcyjnych do finalnej realizacji. Dlatego układ pracy nad projektem można uznać za partnerski.
Podczas realizacji projektu dojdzie do wielowątkowej wymiany doświadczeń polskich i niemieckich organizacji pozarządowych, poprzez prezentację działalności i dokonań na scenie, konferencji i warsztatach specjalistycznych. Projekt daje możliwość wymiany myśli i wyartykułowania problemów, z którymi borykają się organizacje po obu stronach Odry. W tym aspekcie projekt ma charakter innowacyjny, ze względu na to, że odbywa się na forum międzynarodowym. Jako forma spotkania stworzy doskonałą możliwość giełdy kontaktów, rozwoju współpracy, a także poszerzy możliwości organizacji pozarządowych oraz samorządów na dalsze, wspólne przedsięwzięcia.
Dla publiczności polskiej i niemieckiej IV Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI przede wszystkim poszerzy ofertę kulturalną, dając równocześnie możliwość kontaktu z różnymi rodzajami działalności w sferze społecznej. Co niezwykle istotne – projekt „Współpraca bez granic” jako całość stwarza płaszczyznę do rozwoju kontaktów międzyludzkich. Staje się forum dla wymiany informacji i doświadczeń, nie tylko na temat polskiego i niemieckiego sektora pozarządowego, ale wszelkich aktualnych aspektów życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Jako miejsce spotkań, stwarza szansę wzajemnego nawiązania i rozwoju kontaktów między mieszkańcami Euroregionu Pomerania.
Niezapomniane wrażenia wyniesione z różnych etapów programu, na długo pozostaną w pamięci wielu uczestników, którzy w każdej chwili będą mogli sięgać do wiedzy źródłowej w postaci materiałów konferencyjnych i szkoleniowych oraz trwałej strony internetowej, informującej o zrealizowanym projekcie oraz o planach na przyszłość.
W ramach Konferencji pt. „Razem w Europie”, która odbyła się dnia 28 maja 2005 roku, w Sali Sesyjnej Rady Miasta Szczecina, gmach Filharmonii Szczecińskiej, przy pl. Armii Krajowej 1 w Szczecinie, poruszono wielu interesujących tematów, dotyczących trzeciego sektora. W konferencji udział wzięli wykładowcy z Polski i Niemiec. Bezpośrednimi odbiorcami konferencji byli przedstawiciele organizacji w liczbie 72 osób.
Program:
Podczas realizacji projektu „Współpraca bez granic” zorganizowano wspólnie z partnerami warsztaty branżowe w dniu 28 maja 2005 roku w ramach poniższych kategorii tematycznych:
W trakcie realizacji projektu „Współpraca bez granic” odbyły się imprezy towarzyszące:
Już po raz czwarty zaprosiliśmy Państwa na Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami” w dniu 29 maja 2005 roku. Ustawiono 107 stoisk wystawienniczych, na których zaprezentowały swoją działalność polskie i niemieckie organizacje pozarządowe, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. Do dyspozycji organizacji pozarządowych oddano dwie sceny – główną i Amfiteatr, na których zaprezentowano kilkadziesiąt programów artystycznych, a także cały teren zielony Jasnych Błoni im. Jana Pawła II oraz Parku im. Jana Kasprowicza.
Jak co roku zorganizowano Konkurs na najładniejsze stoisko organizacji pozarządowej, z nagrodami dla organizacji, ale i dla odwiedzających w tym dniu Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”. Najwięcej głosów otrzymała organizacja – Uczniowski Klub Sportowy „Błękitna” – stoisko nr 22, otrzymując nagrodę główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecina Mariana Jurczyka w postaci zestawu komputerowego. Szczegóły w protokole z prac Komisji Konkursowej – znajdziesz tutaj. Listę wszystkich organizacji z ilością głosów oddanych na stoisko znajdziesz tutaj.